Pražské paneláky

Jan Skřivánek staveniště červen 2012

Pražská sídliště zabírají 6 procent rozlohy města a je v nich na 200 tisíc bytů, ve kterých žije 470 tisíc Pražanů. Výstava s jednoduchým názvem Pražská panelová sídliště, kterou je možné v Sále architektů na Staroměstské radnici navštívit až do půlky září, mapuje na vybraných sídlištích (Solidarita, Červený Vrch, Petřiny, Invalidovna, Malešice, Prosek, Jižní a Jihozápadní Město) vývoj využívání prefabrikovaných prvků od 50. do 80. let. První panelový dům byl postaven v Ďáblicích již v roce 1955.

Výstava čerpá především z archivu Útvaru rozvoje hlavního města a k vidění na ní je řada
dosud nezveřejněných plánů a fotografií. Po listopadu 1989 byla sídliště odsuzována a nejrůzněji „zkrášlována“, ale až v posledních letech začínají byt oceňovány jejich vlastní architektonické a urbanistické kvality. Negativní zkušenost s boomem izolovaných příměstských čtvrtí rodinných domků i s některými developerskými bytovými projekty pomalu začíná měnit pohled na pražská sídliště. „Cílem výstavy je bez odsuzování nebo oslavování ukázat, proč a jak pražská sídliště vznikala. Expozice nepodává vzhledem k rozsahu tématu vyčerpávající shrnutí problematiky, lze ji spíše považovat za jednu z ,prvních vlaštovekʻ,“ vysvětluje spoluautorka výstavy a naše redakční kolegyně Lucie Zadražilová.

Dominantním exponátem výstavy je model Jihozápadního Města v jeho nerealizované podobě z roku 1980 s trojicí netypicky tvarovaných Slunečních domů, energeticky úsporných výškových obytných budov s obchodní podnoží využívající sluneční energii. Výstavu doplňuje databáze výtvarného umění 70. a 80. let ve veřejném prostoru, kterou systematicky zpracovává umělecká skupina Vetřelci a volavky.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné