Proč má skončit Bufka?

Jan Skřivánek zprávy červen 2012

Praha – Galerie hlavního města Prahy (GHMP) začátkem května po více než patnácti letech příprav a odkladů ve Velké dvoraně Veletržního paláce vystavila Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Jen o pár dní později ČTK informovala, že ředitel galerie Milan Bufka bude odvolán z funkce. Důvodem mám být mimo jiné překročení nákladů na přípravu výstavy. Místo 15 milionů galerii přišla na 36 milionů korun.

„Expozice je udělaná velmi dobře a panu Bufkovi jsem k ní pogratuloval. Vzápětí jsem mu ale sdělil, že radě navrhnu jeho odvolání, protože způsob, jakým galerii vede, zejména pokud jde o nakládání s investičními prostředky, je dál neúnosný,“ prohlašuje pražský radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). „V investicích je naprostý chaos. Jsou tam investice, které se táhnou čtyři pět let, ale reálně vůbec neprobíhají,“ vysvětluje. V roce 2011 například GHMP na investice od města dostala příspěvek 38,6 milionu korun, téměř 39 procent (15 milionů korun) z této částky však nedokázala vyčerpat. V investičním fondu galerie současně z předchozích let ke konci loňského roku zůstávalo 13,4 milionu korun.

Milan Bufka stojí v čele GHMP od října 2008, kdy z iniciativy tehdejšího radního pro kulturu Milana Richtera (ODS) došlo k rozdělení manažerského a odborného vedení galerie. Město nejprve vypsalo konkurz na post vedoucího sbírkového úseku, v němž zvítězil Karel Srp. Následně se uskutečnilo výběrové řízení na ředitele celé galerie, ve kterém překvapivě uspěl  ekonom Milan Bufka. Ten do té doby působil jako konkurzní správce v několika průmyslových podnicích (spolurozhodoval například o prodeji Škody Holding finanční skupině Appian Group) a v kulturní sféře se nijak neangažoval.

„Řeči o tom, že galerie má dvojí vedení, nemám rád. Statutárním zástupcem galerie je její ředitel. Funkce programového šéfa je jen hezký titul, který fakticky nic neznamená,“ říká Novotný. „Pokud ale mám přistoupit na to, že pan Bufka galerii řídí hlavně po provozní stránce, tak musím konstatovat, že ji řídí špatně a měl by odejít. Zda rada můj návrh na jeho odvolání podpoří, nemůžu předjímat, ale já na něm budu rozhodně trvat.“ Rada by podle Novotného o Bufkovi mohla jednat již na přelomu května a června.

TOP 09 ještě jako opozice kritizovala pronájem Colloredo-Mansfeldského paláce provozovatelům Artbanky a angažmá pracovníků GHMP v čele s Karlem Srpem v tomto projektu, Novotný však chce tuto záležitost řešit až s případným Bufkovým nástupcem. Jinak k programové náplni galerie nemá výhrady. Konkurz na nového ředitele, bude-li Bufka odvolán, by se podle něj měl uskutečnit ještě v létě. „V řádu týdnů bychom měli mít hotovou změnu podmínek výběrových řízení, aby předmětem mlčenlivosti byly jen osobní údaje,“ dodává. „Nevidím důvod, proč by koncepce jednotlivých kandidátů měly být utajované.“

Na otázku, zda by jedním z požadavků na uchazeče o místo ředitele galerie mělo být vzdělání či praxe v oboru, Novotný nedává jednoznačnou odpověď. „Důraz by neměl být na tom, zda je to vystudovaný ekonom, nebo historik umění, ale na psané koncepci, o které dokáže přesvědčit výběrovou komisi. Přičemž by to měla být komise, ve které budou mít velkou majoritu odborníci v oboru,“ vysvětluje.

Krom nepořádku v nakládání s investičními prostředky je podle Novotného problematický také projekt informačního systému a digitalizace sbírek GHMP. „Tam jde snad až o 70 milionů korun, přičemž Archiv hlavního města Prahy dokázal zdigitalizovat své fondy asi za desetinu této částky,“ říká Novotný. Naráží na to, že galerie si u společnosti Logica za 53,4 milionů korun (bez DPH) – v zadání výběrového řízení bylo počítáno s ještě vyšší částkou – v červnu 2010 objednala komplexní softwarové a hardwarové řešení informačního systému na evidenci a správu sbírek, včetně jejich digitalizace. Vyjádření ředitele GHMP k výtkám radního Novotného se nám nepodařilo získat.

Poměrně výrazné navýšení provozní dotace ze strany města v posledních dvou letech naznačuje, že projekt měl podporu minulého vedení pražského magistrátu. Loni a předloni galerie od města dostala o 16 a 24 milionů korun víc než v letech 2008 a 2009. Přesto musí vývoj nového evidenčního systému pro galerii znamenat poměrně výraznou finanční zátěž. Roční příspěvek města na její činnost (bez investičních prostředků) činil loni 76,2 milionu korun.

Společnost Logica koncem loňského získala rovněž zakázku na digitalizace fondů Národní knihovny a Moravské zemské knihovny, dohromady za 300 milionů korun. I v tomto případě bude vyvíjet nové softwarové řešení, místo aby použila již osvědčené. Z Národní knihovny na protest proti tomu odešlo několik klíčových pracovníků specializujících se na téma digitalizace. „Národní knihovna chtěla smartphone, dostala mobil. Ano, obě zařízení telefonují, posílají esemesky, ukládají kontakty a mají baterii. Běžný mobil je od firmy, která je udělat umí, ale smartphony zatím nedělala. Bohužel, z běžného mobilu smartphone neuděláte, můžete se snažit, ale nebude to ono,“ poznamenal na adresu společnosti Logica Jan Hutař, dnes již bývalý vedoucí skupiny pro dlouhodobou ochranu dat v Národní knihovně.

Vystudovaný ekonom Václav Novotný (*1959) je pražským radním pro kulturu a cestovní ruch od loňského listopadu, kdy koalici ODS-ČSSD v čele magistrátu vystřídal tandem ODS-TOP 09. Členem zastupitelstva je první volební období. Osmnáct let, od roku 1990 do roku 2008, stál v čele Pražské informační služby (PIS), příspěvkové organizace magistrátu, která má za úkol propagovat město, seznamovat domácí i zahraniční návštěvníky s jeho historií a fungovat jako informační kancelář. PIS sama také spravuje některé památky, mimo jiné Mostecké věže či Petřínskou rozhlednu. K jejich pronájmu bezpečnostní agentuře ABL došlo až po Novotného odchodu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné