Proč právě fotografie?

text redakční zprávy leden 2007

Společnost PPF vydala sedmdesátistránkovou publikaci představující výběr fotografií z její sbírky. Jsou v ní zastoupeni nejen klasici, jako je František Drtikol či Josef Sudek, ale i výrazně mladší autoři. Ze současných fotografů to jsou například Václav Jirásek, Ivan Pinkava nebo Tono Stano. Celá sbírka dnes čítá přes 900 fotografií od téměř čtyř desítek autorů.

Na otázku v titulku odpovídá v úvodu katalogu Aleš Minx z PPF Art: „Prvotním impulsem bylo naše přesvědčení o vysoké kvalitě české fotografie. Nejen zmiňovaných autorů první poloviny 20. století, ale i mnoha dalších, kteří nejsou tak známí, neboť jim mocipáni minulého režimu znemožňovali publikovat a podílet se na standardním galerijním provozu. Velice si vážíme i řady současných autorů, díky nimž má česká fotografie i nadále ve světě velice dobré jméno.“ Druhým důvodem je podle něj zájem o fotografii jako o umělecké médium současnosti. „Právě fotografie je podle nás médiem, která k současnému divákovi dokáže promlouvat naléhavěji a bezprostředněji než tradiční malba či sochařství.“

„Sbírky bývají zakládány kvůli zhodnocování předmětů, o jejichž potenciál se bez akumulace přichází. Taková činnost ovšem může dostat i dalekosáhlé veřejné poslání. Sbírce PPF Art se široký přesah daří díky pravidelným výstavním a publikačním aktivitám. Byly jimi vytvořeny podmínky, aby sbírkové iniciativy společnosti zakládaly obecné kulturní povědomí,“ doplňuje Minxe teoretik fotografie Josef Moucha.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné