Prostor pro současné umění

Jan Skřivánek zprávy červenec 2007

Praha – Nedaleko pražského Karlova náměstí by na podzim mělo začít fungovat nové centrum současného umění tranzitdisplay, které je společným projektem občanského sdružení Tranzit a galerie Display. Centrum bude sídlit v suterénu domu na rohu ulic Dittrichova a Trojanova, který nově vytvořené sdružení získalo od městské části Praha 2. Smlouva o pronájmu pro kulturní účely je uzavřena na dobu deseti let.

Na ploše 337 m2 by měl vzniknout multifunkční prostor, který bude sloužit k pořádání výstav, projekcí a přednášek a který bude fungovat i jako informační a dokumentační centrum. „Zajímá nás umění jako praxe současnosti, která aktivuje sociální prostor i mezilidské vztahy, produkuje vlastní citlivost k věcem i politický rozměr,“ praví se v programovém prohlášení tranzitdisplay. „Těžištěm nebude čistě galerijní funkce. Chceme vytvořit zázemí, kam by lidi chodili pro informace,“ doplňuje David Kulhánek z galerie Display, jeden ze dvou výkonných ředitelů sdružení. Druhým je Vít Havránek za Tranzit.

Ačkoliv centrum sídlí v suterénu, nejde o nějaký temný sklep. Prostor se stropy téměř 5 metrů do výšky byl původně navržen pro provozování restaurace. Nutné architektonické úpravy by měly být hotovy do konce října. Projekt vypracoval pražský ateliér Projektil, který v letošním roce získal hlavní cenu v architektonické soutěži Grand Prix. Rekonstrukci zafinancuje Česká spořitelna, respektive její mateřská Erste Bank.

Sdružení Tranzit v České republice funguje od roku 2002. Je součástí mezinárodní sítě stejnojmenných sdružení podporovaných Erste Bank v zemích, ve kterých fungují její pobočky. Tranzit má na svém kontě řadu publikačních počinů a filmových projekcí. Za nejdůležitější hodnotu však Vít Havránek považuje „vědomostní kapitál“, kterým Tranzit disponuje, a schopnost zprostředkovat české umění do zahraničí. Byl to právě Tranzit, kdo loni zorganizoval návštěvu kurátorky Documenty v Praze, výsledkem čehož je účast hned tří českých výtvarníků na této prestižní mezinárodní přehlídce.

Galerie Display, která do loňského léta sídlila v Holešovicích, nedaleko stanice metra Vltavská, funguje od podzimu 2001. Za dobu své existence realizovala přes 90 různých projektů, většinou výstav.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné