Rabování neskončilo

Jan Skřivánek zprávy leden 2008

Bagdád – Časopis Art Newspaper v listopadu informoval, že Irácké národní muzeum v Bagdádu, které bylo v dubnu 2003 těžce postiženo rabováním a které je od té doby uzavřené pro veřejnost, do konce roku zpřístupní dvě galerie s díly asyrského a islámského umění. Jde o expozice monumentálních děl, u kterých nehrozí, že by mohla být snadno odcizena. Rekonstrukci obou galerií zaplatila Itálie. Ředitelka muzea Amira Eidanová začátkem prosince americkým novinářům řekla, že přesné datum znovuotevření je s ohledem na bezpečnostní situaci zatím nejisté.

Muzeum bylo vypleněno mezi 8. a 12. dubnem 2003. Ačkoliv město již bylo pod kontrolou Američanů, muzeum zůstalo několik dní naprosto bez dozoru a proti zlodějům nikdo nezasáhl. V průběhu rabování bylo odcizeno na 15 tisíc sbírkových předmětů. Získat zpět se k dnešnímu dni podařilo méně než třetinu z nich. Některé z nejcennějších kusů, které byly v prvních dnech považovány za ztracené, byly později nalezeny v depozitářích mimo muzeum.

Snad ještě větší kulturní katastrofu než vyplenění muzea představují ilegální vykopávky. Na území Iráku se nachází na 12 tisíc archeologických nalezišť, z nichž většina je posledních pět let naprosto bez dozoru. Irácké ministerstvo kultury podle New York Times odhaduje, že zloději již z těchto lokalit ukradli na 17 tisíc artefaktů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné