Roubenky a počítače

Jan Skřivánek zprávy květen 2007

Praha – Laureáty Essl Award pro letošní rok se stali Tomáš Džadoň a Jakub Nepraš. Mezinárodní porota v čele s René Blockem, ředitelem muzea Fridricianum v německém Kasselu, tentokrát výjimečně udělila ještě i třetí cenu, kterou získala Eva Kotátková. Výstava všech deseti finalistů národního kola je do 13. května k vidění v prostorách Moderní galerie AVU v pražské Stromovce.

Cena je určena mladým výtvarníkům z východní a střední Evropy, ze zemí, ve kterých působí společnost Baumax, jmenovitě z České republiky, Slovenska, Maďarska, Chorvatska a Slovinska. V každé zemi porota vybírá deset finalistů a z nich pak dva laureáty. Cena je udělována jednou za dva roky – letošní ročník byl teprve druhým v pořadí – a je s ní spojena finanční odměna 4 tisíce eur pro vítěze a 3 tisíce eur pro kandidáta na druhém místě. Všichni laureáti se na podzim představí na společné výstavě ve vídeňské Sammlung Essl.

Cena nese jméno manželů Esslových, známých rakouských sběratelů. Jejich sbírka, která je od roku 1999 přístupná veřejnosti, dnes čítá přes 6 tisíc děl. Poměrně nečekané spojení se společností Baumax – podpora současného umění není zrovna aktivitou, kterou by člověk očekával od obchodního řetězce hobby marketů – vychází ze skutečnosti, že Baumax je rodinnou firmou vlastněnou právě Esslovými.

„Život bez kultury je jako strom, který má špatné kořeny. Proto jste vy, mladí umělci, tak důležití pro náš život,“ řekl při předávání cen Karlheinz Essl. Letošní ročník byl podle něj ještě vyrovnanější než ten předchozí a vybrat vítěze tak bylo pro porotu velice těžké. Laureáty ceny v roce 2005 byli Kateřina Šedá (následně získala i Cenu Jindřicha Chalupeckého) a Ondřej Brody.

Tomáš Džadoň (1981) si ve své tvorbě ironicky pohrává s tématem tradice, když prvky tradiční lidové architektury přenáší do kontextu současného města. Na výstavě se prezentuje „roubenkou“ ze sektorového nábytku či prostou bílou krychlí, která do okolí šíří vůni domácí slaniny.

Jakub Nepraš (1981) se mezi finalisty objevil již v předchozím ročníku a jeho videomalbu Generátor p-730 tehdy manželé Esslovi zakoupili do své sbírky, což ani v případě laureátů ceny není zcela automatické. Na výstavě se prezentuje svou diplomovou prací Babylon Plant, za kterou v únoru získal hlavní cenu na veletrhu Artefiera v Boloni.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné