Rudolfinum pokračuje

Jan Skřivánek zprávy prosinec 2008

Praha – Když ministr kultury v listopadu rozhodl o jmenování Vladimíra Darjanina novým ředitelem České filharmonie, rozhodl také o budoucnosti Galerie Rudolfinum. Ta totiž spolu s celou budovou Rudolfina patří pod filharmonii. Darjanin, který do funkce nastoupí 1. června příštího roku, žádné větší změny v chodu galerie neplánuje. „Galerie si našla svoje jedinečné postavení jak v českém, tak i v evropském kontextu. Je to typická Kunsthalle, která představuje špičkové umělce a osvědčené mezinárodní projekty,“ hodnotí současný stav.

Všechno ale mohlo být také jinak. Ve výběrovém řízení na post ředitele filharmonie kandidáti navrhovali vytvořit v Rudolfinu galerii videoklipů či stálou expozici starého umění. „Je třeba vystavovat a zároveň medializovat stálou expozici, která je přitažlivá pro turisty i odborníky, kteří se budou sjíždět do Galerie Rudolfinum tak, jako je tomu například v pařížském Louvru nebo madridském Pradu. Tak jako je v těchto galeriích lákadlem kupříkladu Da Vinci nebo Goya, může být v Praze lákadlem Dürer,“ plánoval například jeden z kandidátů. Kde by Dürerova díla vzal, bohužel neuvedl.

Ředitel galerie Petr Nedoma nechtěl podobné návrhy komentovat. „Budoucnost galerie je především ve výstavním programu, jenž je hotov do roku 2011,“ uvedl lakonicky. „Od nového ředitele očekávám, že nám bude nápomocen realizovat výstavní projekty, které máme v plánu,“ dodal. V příštím roce Rudolfinum představí například filmovou tvorbu Andy Warhola nebo skupinovou výstavu dvou českých a dvou německých malířů temnějšího ražení, narozených kolem roku 1970, nazvanou Spodní proud: Straka, Eder, Meese, Bolf.

Osmačtyřicetiletý Vladimír Darjanin v minulosti působil jako komisař české účasti na Expo 2005 v japonském Aiči nebo výstavy Deset století architektury, kterou ve spolupráci s Pražským hradem připravila jeho produkční společnost Dada. V roce 2005 se o něm dokonce spekulovalo jako o možném nástupci Pavla Dostála na postu Ministra kultury.
Pověst úspěšného kulturního manažera poněkud nabourávají kritické hlasy jeho někdejších spolupracovníků. „Vladimír Darjanin si rád před politiky hraje na významného umělce a schopného manažera, ačkoliv v pravém slova smyslu a podle mé zkušenosti není ani jedno, ani druhé,“ napsal před třemi lety v Mf Dnes režisér Jan Hřebejk, jeden ze spoluautorů českého pavilonu v Aiči. Spolupráci s ním označil za nepříjemnou a žalostnou. / js

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné