Sázka na Pucandla

Jan Skřivánek zprávy červen 2011

Pardubice – Řízením Východočeské galerie v Pardubicích byl začátkem května dočasně pověřen šestapadesátiletý Petr Pucandl, původní profesí učitel tělocviku. V Pardubicích je znám ze svého působení v čele Dostihového spolku, který provozuje pardubické závodiště. Pucandl sám sebe považuje především za manažera, jistou představu o možném směřování galerie však má. „Chtěl bych do sbírek galerie přidat věci spojené s koňmi a dostihy, protože to je typický prvek Pardubic. Myslím, že na podzim, v období nejdůležitějšího dostihu, by veřejnost takové kulturní vyžití ocenila,“ řekl krátce po svém nástupu redaktorce Pardubického deníku.

Výměna na ředitelském postu souvisí se záměrem kraje sloučit galerii s muzeem (podrobněji AA 2011/04). V tichosti připravovaný projekt se v březnu zasekl, když se o něj začala zajímat regionální média. Otázka odborného fungování obou institucí krajské politiky nezajímá, jako hlavní problém vidí zatraktivnění pardubického zámku, byť jde o druhou nejnavštěvovanější památku v kraji. Tím, o co se hraje především, je ve skutečnosti chystaná rekonstrukce zámku za 150 milionů korun a možnost jeho následného využití pro komerční účely. Petr Pucandl se již nechal slyšet, že se o post ředitele plánované super-instituce Zámek Pardubice, která by zastřešila muzeum, galerii a případné další aktivity, hodlá ucházet.

Projekt Zámku Pardubice je dítkem někdejšího poslance a bývalého komunistického cenzora Miloslava Kučery, který je místopředsedou pardubické ČSSD a pověřeným manažerem kraje pro pardubický zámek. Dotaci 177 milionů korun pro Východočeskou galerii, z níž většina měla jít na rekonstrukci zámku, sice ministr Jiří Besser začátkem roku škrtl, po výměně na ředitelském postu se však znovu začalo hovořit o tom, že by kraj přislíbené peníze mohl přece jen dostat. „Po dohodě s ministrem kultury budeme připravovat projekt na financování z další výzvy Norských fondů. Tam již jednou pardubický zámek uspěl a je tedy velká naděje, že by mohl být opět úspěšný,“ citoval server regiony24 hejtmana Radko Martínka.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné