Slunečnicové pole

Jan Skřivánek zprávy listopad 2010

Londýn – Třiapadesátiletý čínský umělec Ai Weiwei se stal jedenáctým autorem, kterého Tate Modern v rámci projektu Unilever Series vyzvala, aby pro její ústřední halu připravil nějakou velkoformátovou sochu či instalaci. V minulosti byla tato prestižní zakázka svěřena například Louise Bourgeois, Anishi Kapoorovi, Rachel Whitereadové či Miroslavu Balkovi. Ai Weiweiův projekt nazvaný Slunečnicová semínka je v galerii k vidění do začátku května příštího roku.

Umělec nechal podlahu východní části haly o ploše tisíc metrů čtverečních pokrýt deseticentimetrovou vrstvou slunečnicových semínek vyrobených z porcelánu a ručně malovaných. Dohromady jich je více než 100 milionů a váží přes 150 tun. Přípravy trvaly více než dva roky a podílelo se na nich 1600 lidí z historického města Jingdezhen, kde se kdysi vyráběl porcelán pro císařský dvůr. „Sám jsem namaloval tři, možná čtyři semínka. Vypadá to jednoduše, ale není. Ta zakázka dala práci tolika lidem, že o ní ve městě věděl opravdu každý. Teď se všichni ptají, co budeme dělat dalšího. Budu pro ně muset něco vymyslet,“ řekl na zahajovací tiskové konferenci Ai Weiwei.

Původní koncept počítal s tím, že návštěvníci budou moci na plochu pokrytou semínky volně vstupovat a brát je do rukou, po pouhých dvou dnech ale galerie přímý kontakt zakázala. Vysoké počty návštěvníku vyvolaly obavy ze zdravotních rizik spojených s poletujícím porcelánovým prachem. Druhou interaktivní polohou projektu je možnost pokládat prostřednictvím internetu otázky přímo autorovi. Každý návštěvník mu může nahrát krátký videovzkaz a umělec na ně na stránkách galerie stejným způsobem pravidelně odpovídá. Tato on-line rovina zdaleka není samoúčelná. Ai Weiwei je činný též jako politický aktivista a čínská vláda jeho blog a twitterové zprávy přísně cenzuruje. Právě otázka, jaký je hlas jednotlivce, je tak pro něj hlavním tématem celého projektu: „Na první pohled jsou všechna ta semínka stejná, ale ve skutečnosti je každé originálem. A když se dotknete jediného, dotýkáte se vlastně všech.“

Slunečnicová semínka mají pro Ai Weiweie dva důležité symbolické významy. Jednak jsou pro něj symbolem přátelství – jsou oblíbenou pochutinou obyčejných Číňanů a sdílet s někým hrst slunečnicových semínek je pro něj gestem lidskosti navzdory chudobě či politické represi. Druhý symbolický význam odvozuje od propagandistických plakátů, které si pamatuje ze svého dětství a na nichž se davy lidí otáčejí k Mao Ce-tungovi jako slunečnice za sluncem.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné