Slušná společnost

Jan Skřivánek zprávy říjen 2014

Praha – Novým generálním partnerem Národní galerie bude Komerční banka. „Mluvíme o partnerství, nikoliv o sponzorství. Nechceme být v pozici žadatele s nataženou rukou. Jde o vztah dvou stran, které si mají co nabídnout,“ řekl na tiskové konferenci v Anežském klášteře při příležitosti podepsání smlouvy generální ředitel NG Jiří Fajt. Právě spolupráce s bankou by galerii měla umožnit v únoru přivézt do Prahy výstavu Oskar Kokoschka a pražská kulturní scéna, jejíž premiéru aktuálně hostí Ostdeutsche Galerie v bavorském Řezně.

 

Smlouva mezi bankou a galerií je zatím uzavřena na jeden rok, obě strany však deklarovaly zájem o dlouhodobější partnerství. Poskytované prostředky nejsou nijak účelově vázány a podle Jiřího Fajta by stačily na uspořádání středně velké výstavy se zahraniční účastí. Na přímou otázku, o jak vysokou částku se jedná, nicméně odmítl odpovědět: „Částka se ve slušné společnosti neříká. Já myslím, že jsme ve slušné společnosti, a tak ji neřeknu.“

Podle neoficiálních informací by mělo jít „o trochu víc“, než byl příspěvek minulého generálního partnera, kterým do jara 2012 byla UniCredit Bank. V médiích se spekuluje o částce kolem 5 milionů korun. UniCredit (původně ještě pod značkou HVB Bank) NG podporovala sedm let dvěma, posléze jedním milionem korun ročně. Spolupráce ustala po nástupu Vladimíra Rösela do čela galerie. Ten poskytovanou částku kritizoval v médiích jako příliš nízkou a sliboval přivést sponzora, který galerií podpoří víc jak 20 miliony korun. To se však nikdy nestalo.

Komerční banka je současně sponzorem Národního divadla, které podporuje již od roku 2002. „Komerční banka je stabilní a dlouhodobý partner českého umění a kultury a je pro nás ctí podporovat ty, kdo jsou ve svém oboru nejlepší,“ uvádí banka v tiskové zprávě vydané k podpisu smlouvy s NG. „Komerční banka a Société Générale mají velké sbírky umění. Těším se, že krom prezentace našeho loga nám Národní galerie bude radit v tom, jak pečovat o naši sbírku,“ prohlásil při této příležitosti generální ředitel banky Albert Le Dirac’h a dodal, že by rád v Praze představil výběr ze sbírky mateřské francouzské banky. Naposled se česká veřejnost s díly z francouzské sbírky Société Générale měla možnost setkat před osmi lety v Museu Kampa. Před dvěma lety banka ve spolupráci s brněnskou Wannieck Gallery připravila výstavu své sbírky českého současného umění vybudovanou v 90. letech. 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné