Staronové akvizice

Jan Skřivánek zprávy duben 2009

Praha – Národní galerie zakoupila 9 obrazů starých mistrů, které byly dosud v jejích expozicích jen jako dlouhodobé zápůjčky. Stát za ně zaplatil 27,3 milionu korun. Peníze poskytly na půl ministerstvo kultury a ministerstvo financí. Podle ředitele Sbírky starého umění NG Víta Vlnase jde o největší akvizici starého umění od roku 1989.

Prodávajícím byla mělnická větev šlechtické rodiny Lobkowiczů. Všechny obrazy pocházejí ze sbírky Antonína Isidora Lobkowicze (1775–1819), který byl v roce 1796 jedním ze zakládajících členů Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdkyně dnešní Národní galerie. Obrazy v jistém smyslu patří ke kmenovému fondu galerie. Zejména bez Škrétova monumentálního oltářního obrazu Sv. Martin se dělí o plášť se žebrákem si expozici starého českého umění lze jen obtížně představit.

Mezi díla, která galerie zakoupila, jsou dále Madona s kosatcem, malba napodobující styl Albrechta Dürera vytvořená patrně pro Rudolfa II., Nanebevzetí Panny Marie od benátského malíře Sebastiana Ricciho, Sv. Šebestián od dalšího Benátčana Antonia Zanchiho, Krajina s řekou připisovaná synovi holandského krajináře Esaiase van de Velde, žánrový obraz Karbaníci od Pietera Hermanszoona Verelsta, autoportrét Petra Brandla, Krajina s rybáři od Václava Vavřince Reinera a Škrétův obraz, Narození sv. Václava, jenž byl původně součástí většího cyklu určeného pro klášter bosých augustiniánů v Praze na Zderaze.

Nejde o první akvizici NG z restituované sbírky Lobkowiczů. Před dvěma lety galerie za 3,6 milionu korun zakoupila obraz od Cornelia Pietersze Bega a za 14,7 milionu korun rozměrné plátno Madona mezi čtyřmi světci od Camilla Boccacina. V plánu je koupě ještě jednoho obrazu.

Největší státní nákup restituovaných děl se uskutečnil před deseti lety, kdy vláda poskytla NG mimořádnou dotaci 102 milionů korun na nákup obrazů ze sbírek Jindřicha Waldese a Oskara Morawetze. Ze starého umění byla součástí tohoto souboru pouze sv. Kristina od Lucase Cranacha, která stála 9 milionů korun.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné