Start Point 2007

Markéta Pišková zprávy září 2007

Klatovy/Klenová – Do 30. září probíhá v Sýpce na zámku Klenová a v Kostele sv. Vavřince v Klatovech 5. ročník mezinárodní přehlídky nejlepších diplomových prací studentů evropských výtvarných škol Start Point. Hlavní cenu letos získala Petra Herotová z pražské VŠUP z ateliéru Jiřího Davida za minimalistickou konceptuální sochu Spinning. Tu tvoří stoh identických kreseb zachycujících šlapání na rotopedu. „Výchozím bodem pro mě byl stacionární pohyb kolem osy. Pohyb, jenž je vlastně nepohyblivý, nepřemístí člověka nikam, ať se snaží sebevíce. (…) Mé dílo se tak povahou svého vzniku stalo minimalistickou meditací,“ říká o svém díle umělkyně.

Projekt Start Point vznikl v roce 2003 z iniciativy ředitele Galerie Klatovy/Klenová Marcela Fišera a majitele zámku Týnec Jana Pelánka. „V prvních třech letech byla soutěž určena českým školám, loni byl projekt poprvé rozšířen na celou Evropu a letos se ho účastní rekordní počet devatenácti škol,“ uvádí Fišer. Smyslem ceny je podle něj upozornit na mladé talenty a tím jim pomoci v nelehkém období, kdy končí vysokou školu a vstupují na výtvarnou scénu.
Vedle škol z České republiky a Slovenska se letošního ročníku účastní školy z Rakouska, Německa, Polska, Maďarska, Chorvatska, Švýcarska, Belgie a Španělska (recenze výstavy na str. 71).

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné