Střídání stráží v Met

Jan Skřivánek zprávy říjen 2008

New York – Novým ředitelem Metropolitního muzea byl začátkem září správní radou zvolen Thomas P. Campbell, dosavadní kurátor sbírky evropské plastiky a užitého umění. O tom, kdo obsadí tento prestižní post, se spekulovalo od ledna letošního roku, kdy oznámil odchod do důchodu dvaasedmdesátiletý Philippe de Montebello, který stál v čele muzea víc jak 30 let. Oficiálně k výměně na ředitelském postu dojde od nového roku.

Jmenování šestačtyřicetiletého Campbella, odborníka na renesanční a barokní tapisérie, který v muzeu pracuje od roku 1995, je velkým překvapením. Očekávalo se, že post bude obsazen spíše někým zvenku. Na veřejnost mimo jiné v létě pronikly informace, že nabídku odmítl šéf Britského muzea Neil MacGregor.

Americký tisk volbu Campbella vesměs přivítal. To, že se správní rada rozhodla pro relativně neznámého kurátora, je interpretováno jako přihlášení se k původnímu poslání muzea jako místu kultury a vzdělání a výraz vůle pokračovat ve směru, který muzeu dal de Montebello. Ten je všeobecně považován za mimořádně úspěšného ředitele. Metropolitní muzeum se za jeho éry výrazně rozšířilo a je dnes populárnější než kdy dřív. On sám však též vždy zdůrazňoval, že smyslem muzeí je v prvé řadě péče o sbírkové fondy.

Před sedmi lety de Montebello navštívil Prahu v rámci příprav výstavy o Karlu IV. a jeho synech. Mf Dnes tehdy poskytl rozhovor, ve kterém mimo jiné komentoval, jak se muzejnictví za dobu jeho ředitelování změnilo: „Za sebe musím říct, aniž bych chtěl znít příliš depresivně, že jsem rád, že mám těch pětadvacet let za sebou, spíše než před sebou. Dnešní muzejnictví se stává mnohem komerčnější a otázky peněz, různých protislužeb, obchodů, aliancí hrají příliš velkou roli. Je zde úplně jiná atmosféra než v době, kdy jsem začínal. Atmosféra, která podle mě není zdravá a která, doufám že, zase brzy přejde.“

Předpokládá se, že Campbella za svého nástupce prosadil hlavně de Montebello. Sám v muzeu v 60. letech začínal též jako kurátor.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné