Týden umění ve Vídni

Jan Skřivánek zprávy duben 2007

Vídeň – Od 23. do 29. dubna se v rakouské metropoli koná třetí ročník festivalu umění Vienna Art Week, na kterém se společně podílejí veřejná muzea, prodejní galerie i soukromí sběratelé. V rámci „týdne umění“ probíhá také galerijní veletrh Vienna Fair, jehož ambicí je být místem setkávání Východu a Západu. Účastní se jej řada galerií z někdejších postkomunistický zemí. Z České republiky pouze pražská galerie Hunt Kastner Artworks.

K nejzajímavějším akcím v programu festivalu patří setkání s významnými soukromými sběrateli a panelové diskuse předních odborníků z celého světa. Účast přislíbili například manželé Rubellovi, známí sběratelé současného umění z Miami, Marc-Olivier Wahler, ředitel pařížského Palais de Tokyo či americký kurátor Robert Storr, který je komisařem letošního bienále v Benátkách. Nejaktivněji se do programu zapojují kurátoři a ředitelé vídeňských muzeí. Prohlídky v doprovodu kurátorů připravují například Albertina, MuMOK či privátní Museum Essl.

Organizátorem vídeňského týdne umění je sdružení Art Cluster, jehož členy je 25 muzeí, galerií a dalších institucí, které mají co dočinění s výtvarným uměním. „Naším cílem je posílit pozici výtvarného umění v kulturní nabídce města. Ve Vídni se noviny tradičně věnují opeře a divadlu, ale výtvarnému umění se tolik pozornosti nedostává. To chceme změnit,“ vysvětluje smysl sdružení i festivalu prezident Art Clusteru Martin Böhm, jinak též jeden z vrcholných manažerů aukční síně Dorotheum.

Během festivalu je také udělována mezinárodní knižní cena za nejkrásnější výtvarnou publikaci věnovanou starému umění, respektive umění do roku 1848. Cena je štědře honorována částkou 25 tisíc eur. Všechny přihlášené knihy jsou od 20. do 30. dubna vystaveny v historické knihovně Liechtensteinského muzea.

www.viennartweek.com

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné