Ukradený Caravaggio

Jan Skřivánek zprávy září 2008

Oděsa – Obraz Zatčení Krista (Jidášův polibek) považovaný za dílo Michelangela Merisi da Caravaggia byl koncem července ukraden z Muzea západního a východního umění v ukrajinské Oděse. Lupiči do muzea pronikli zcela nepozorovaně někdy mezi úterým 29. července večer a čtvrtkem 31. července ráno. Ve středu bylo muzeum pro veřejnost uzavřeno a expozici v tu dobu podle všeho nikdo nekontroloval. Budova muzea nyní prochází rekonstrukcí, takže se lupiči do expozice v prvním patře dostali pohodlně po přistaveném lešení.

Jakkoli není pochyb o tom, že obraz je mimořádně kvalitním a cenným dílem, Caravaggiovo autorství je přinejmenším sporné. Za originál je dnes většinou považován obraz téhož námětu ve sbírkách irské Národní galerie, který byl jako Caravaggiovo vlastnoruční dílo identifikován počátkem 90. let. Předtím šedesát let visel nepovšimnut v jezuitském řádovém domě v Dublinu. V roce 2004 byla tato atribuce zpochybněna italskou historičkou umění Marií Paolettiovou, která za originál prohlásila obraz dochovaný v Římě.

Zatčení Krista bohužel není jediným pohřešovaným dílem od Caravaggia. V roce 1969 byl v Palermu přímo z kostela San Lorenzo odcizen monumentální oltářní obraz Klanění pastýřů. Předpokládá se, že šlo o krádež na objednávku sicilské mafie. Obraz se dodnes nenašel.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné