Ukradený Leonardo objeven

Jan Skřivánek zprávy listopad 2007

Glasgow – Skotská policie začátkem října oznámila, že po čtyřletém úsilí našla obraz Leonarda da Vinciho, který byl v srpnu 2003 ukraden ze zámku Drumlanrig. V souvislosti s krádeží policie zatkla čtyři lidi, mimo jiné i zástupce advokátní kanceláře, který měl údajně vyjednávat způsob navrácení obrazu prostřednictvím třetí strany. Obraz, který figuroval na seznamu deseti nejhledanějších uměleckých děl americké FBI, byl nalezen pouhých pět týdnů poté, co policie v den čtvrtého výročí jeho odcizení konstatovala, že „nemá žádnou stopu, jak dál pokračovat ve vyšetřování“.

O tom, zda je tzv. Madona s vřetenem vlastnoručním Leonardovým dílem, dílenskou prací či dobovou kopií, není mezi historiky umění shody, není však pochyb, že jde o velice kvalitní obraz. Odhady jeho tržní ceny se pohybují v rozmezí od 25 do 50 milionů liber. Vzhledem k tomu, že v soukromých rukách je dnes již jen jeden další Leonardův obraz, lze cenu jen těžko odhadovat. Je navíc dosti nepravděpodobné, že by lord Buccleuch, který je největším vlastníkem půdy v Anglii a v majetku jehož rodiny je Madona s vřetenem již více než dvě století, obraz kdy prodal.

Před tím, než došlo ke krádeži, byl obraz vystaven na rodovém zámku Drumlanrig v jižním Skotsku. Loupež provedla dvojice návštěvníků, kteří se ve středu 27. srpna 2003 zúčastnili prohlídky. Turisté mohli expozicí volně procházet, v jednotlivých sálech pouze hlídkovali kustodi. Devatenáctiletou studentku, která měla na starost obrazárnu, lupiči donutili lehnout si na zem a s obrazem v podpaždí zamířili k bílému Golfu, ve kterém na ně před zámkem čekali jejich dva komplicové. Policie se na místě objevila během patnácti minut, ale zloději již byli pryč. Kousek od zámku byl nalezen odhozený rám obrazu a později i opuštěné auto.

Lord Buccleuch v prohlášení zveřejněném na internetu nález obrazu přivítal a přislíbil, že bude opět vystaven pro veřejnost.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné