Umění je ocel

Markéta Pišková zprávy listopad 2007

Remeš — Celkovým vítězem evropské sochařské soutěže Art is steel, kterou pořádala ocelářská společnost Arcelor Mittal Distribution, se stal brněnský sochař Tomáš Medek. Tématem soutěže byla monumentální ocelová plastika. Medkova socha Uroboros — stylizovaný had požírající svůj vlastní ocas — bude umístěna u nově budovaného administrativního centra společnosti ve francouzské Remeši.

Do soutěže se svými návrhy přihlásilo 650 umělců z 29 evropských zemí. Z nich odborná porota do druhého kola vybrala pouhých 20 umělců, kteří svůj návrh měli dopracovat do modelu v měřítku 1:10. Ve finále se pak rozhodovalo mezi Medkem a dvěma umělci z Francie. Katalog všech projektů druhého kola si je možné prohlédnout na adrese www.art-is-steel.com.

Tomáš Medek (1969) je odborným asistentem Ateliéru sochařství I. Michala Gabriela na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. V jeho tvorbě se projevuje velký zájem o podrobné studium struktur. Medkova vítězná socha sestává z členité struktury z kruhů, vnořujících se spirálovitě do sebe, jež tvoří stále se zmenšující, nebo naopak zvětšující se segmenty.

Uroboros neboli „had polykající vlastní ocas a formující kruh“ představuje jeden z nejstarších mystických, filozofických a náboženských symbolů světa. Symbolizuje myšlenku koloběhu, věčnosti, duše světa, nekonečné jednoty všech věcí, cyklus zrození a smrti. Objekt bude mít v průměru 7 metrů a bude vytvořen z nerezové oceli.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné