Utajený veletrh

Jan Skřivánek zprávy leden 2010

Brno – V pavilonu A brněnského výstaviště se ve dnech 26. až 29. listopadu uskutečnil galerijní veletrh Brno Art Fair, zkráceně BAF.

Zúčastnilo se jej přes třicet galerií z České republiky, Slovenska a Německa. Během čtyř dní veletrh navštívilo na 3 tisíce lidí. Zda se veletrh uskuteční i na podzim 2010, zatím není rozhodnuto. „Věděli jsme, že první ročník pro nás bude ztrátový. Teď teprve si ale musíme vyhodnotit, jak moc hluboko jsme tu sekerku zaťali, a podle toho se rozhodneme,“ vysvětloval začátkem prosince Oldřich Zouhar z pořádající společnosti Veletrhy Brno.

Oslovení galeristé většinou prohlašovali, že by o účast na dalším ročníku měli zájem. Jedním dechem však shodně dodávali, že by se musela zlepšit propagace. První dva dny byla návštěvnost podle vystavujících téměř nulová, situace se zlepšila až o víkendu. Většina návštěvníků se nicméně na veletrh přišla podívat jako na výstavu, nikoliv nakupovat. Hlavním lákadlem se stal abstraktní obraz Františka Kupky z roku 1947 nabízený pražskou galerií Miro za 39 milionů korun. A to i přesto, že galerie nevystavovala originál, ale pouze kopii.

Plusem veletrhu byla snaha o výběrovost. Ne snad že by organizátoři některé zájemce odmítali, ale podařilo se jim přilákat několik důležitých galerií, které ignorují již zavedený Art Prague. Jmenovitě pražské galerie Jiří Švestka a Hunt Kastner, brněnskou galerii Ars nebo galerii Ad astra z Kuřimi. Zásluhu na tom má ředitel Moravské galerie Marek Pokorný, který vystupoval v roli kurátora veletrhu. „Galerijní veletrh je přece jen něco jiného než veletrhy, které tu probíhají po zbytek roku,“ komentoval svou roli.

Podle Pokorného má BAF šanci prosadit se i v mezinárodní konkurenci, pokud si akci vezme za své město a podaří se ji učinit součástí širší nabídky aktivit na poli výtvarného umění. Pokorného snaha, aby se magistrát zavázal, že na veletrhu nakoupí umělecká díla za určitý objem peněz, se však zatím nesetkala s úspěchem. Žádné akvizice ostatně neučinila ani Moravská galerie. „Na nákupy nemáme vůbec prostředky,“ krčí rameny Pokorný.

Propagační materiály veletrhu původně slibovaly, že půjde o přehlídku nabízející vše od současného umění až po starožitnosti a design. Starožitníky ale nakonec reprezentovalo jen několik německých galerií. „Nevěděli jsme, kdo všechno přijede, tak jsme to na začátku koncipovali takto široce, i když Marek Pokorný protestoval,“ říká Oldřich Zouhar. „Pokud budeme pokračovat, měl by se BAF profilovat směrem k modernímu a současnému umění,“ dodává.

Veletrhy starožitníků u nás každoročně probíhají minimálně tři. Na současné umění je zaměřený pouze již zmiňovaný Art Prague, který se letos bude konat již podeváté (24. až 30. 5. 2010). Ze zahraničních veletrhů jsou nám nejblíže Vienna Art Fair ve Vídni (6. až 9. 5. 2010) a Art Forum v Berlíně (7. až 10. 10. 2010).

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné