Větší a dražší Prado

Jan Skřivánek zprávy květen 2007

Madrid – Koncem dubna bylo pro veřejnost zpřístupněno nové křídlo madridského muzea Prado, které jeho celkovou plochu rozšiřuje o víc než 50 procent. Autorem dostavby je španělský architekt, laureát Pritzkerovy ceny za rok 1996, Rafael Moneo. Konečná cena stavby se vyšplhala na 152 milionů eur, o téměř 110 milionů víc, než kolik byl původně schválený rozpočet.

Nové prostory jsou určeny k pořádání krátkodobých výstav a také k rozšíření stálé expozice. „Budeme moct ukázat celé kapitoly moderního umění, kompletní sbírku 19. století nebo méně známá díla flámského malířství,“ řekl loni v létě ředitel muzea Miguel Zugaza reportérce časopisu Art Newspaper. „Bylo by chybou soustředit se na krátkodobé výstavy na úkor stálé expozice jen proto, že máme nové prostory. Existuje řada muzeí, která se vyčerpala tím, že veškerou energii věnovala výstavnímu programu. My budeme organizovat výstavy jen když pro ně bude důvod,“ dodal Zugaza.

Historie projektu dostavby muzea sahá až do roku 1995. Kvůli častým změnám na postu ředitele byla však stavba několikrát pozdržena. O tom, zda může být Moneův projekt vůbec realizován, navíc musel rozhodovat soud. Ochránci památek totiž protestovali – nakonec marně – proti jeho záměru rozebrat renesanční klášter sv. Jeronýma a uvnitř nově vystavěné budovy jej znovu postavit.

Nové Prado není jedinou velkou madridskou muzejní realizací z poslední doby. Před rokem a půl byla dokončena neméně ambiciózní dostavba muzea Reina Sofía od Francouze Jeana Nouvela, která přišla na 90 milionů eur.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné