Vize 97 za dějiny umění

Jan Skřivánek zprávy listopad 2011

Praha – Cenu nadace Vize 97 za letošní rok získala slovenská teoretička umění Iva Mojžíšová (*1939). Stala se tak nejen prvním Slovákem, ale také prvním uměnovědcem, který cenu, jež je udělována každoročně u příležitosti narozenin Václava Havla, získal. Minulými laureáty byli například italský spisovatel Umberto Eco, rakouský filozof Konrad Liessmann nebo přírodovědec Václav Cílek.

Mojžíšová vystudovala dějiny umění a histori v Bratislavě. Z univerzity musela ještě před dokončením doktorátu z politických důvodů odejít a většinu své profesní kariéry strávila v Slovenské akademii věd. Ve své odborné práci se soustředila na scénografii a tvorbu meziválečné avantgardy, a to nejen v malířství, ale i v užitém umění. Vysoce ceněné jsou také její kritiky a eseje, zejména pro její schopnost věci pojmenovávat přesným a srozumitelným jazykem, nezatíženým dobovými frázemi. Začátkem letošního roku obdržela rovněž slovenskou literární Cenu Dominika Tatarky. Výběr z textů Ivy Mojžíšové nazvaný Kritika porozuměním nyní vyšel také česky.

Ve své laureátské řeči navázala na loňského držitele ceny Konrada Liessmanna, který je známým kritikem současného systému vzdělávání. Jako příklad hodný následování připomněla bratislavskou Školu uměleckých řemesel, která fungovala v letech 1928 až 1939: „V podmienkach, v ktorých by sme to vôbec nečakali, tu vyrástlo spoločenstvo jednak mimoriadne nadaných učiteľov a jednak žiakov, ochotných a schopných sa od týchto učiteľov učiť. Nádej, o ktorej som hovorila na začiatku, pramení z presvedčenia, že vznik tohto spoločenstva nebol historickou náhodnosťou. Že ide o prejav niečoho, čo sa bude vždy znovu a za každých podmienok vracať.“

Předání ceny v podobě stylizované poutnické berly Sv. Vojtěcha se uskutečnilo začátkem října v prostorách Pražské křižovatky, bývalém kostele sv. Anny na Starém Městě. Cena byla letos udělena již potřinácté a Iva Mojžíšová je teprve druhou ženou, která ji získala.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné