Vraťte nám Srpa

Jan Skřivánek zprávy červenec 2007

Praha – Protesty kulturní veřejnosti proti odvolání Karla Srpa z postu ředitele Galerie hlavního města Prahy (GHMP) vyvrcholily otevřeným dopisem primátorovi Pavlu Bémovi, který společně signovali představitelé nejvýznamnějších institucí v oboru – vedoucí kateder dějin umění Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity v Brně, profesoři Jan Royt a Lubomír Slavíček, ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd, Lubomír Konečný, předseda Rady galerií České republiky, Ivan Neumann, a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové, Pavel Liška.

„Rozhodnutí Rady města považujeme za nepodložené a špatně uvážené. Znepokojuje nás, že v případě instituce, která je pro kulturní život města tak důležitá jako GHMP, radní rozhodují o jejím řediteli, aniž by se vůbec zabývali tím, jak galerie plní své základní poslání,“ píše se v dopise. GHMP se podle signatářů pod Srpovým vedením stala „jednou z nejlépe fungujících výstavních a muzejních institucí v České republice“.

Dopis končí varováním, že destabilizace galerie poškodí Prahu jako celek: „Pokud jde o kulturní nabídku v oblasti výtvarného umění, již dnes Praha zaostává za ostatními evropskými metropolemi. Jakékoliv zhoršení fungování GHMP bude mít pro město, jeho obyvatele i návštěvníky citelně negativní efekt.“

Profesor Lubomír Slavíček dopis přečetl na úvodní tiskové konferenci k výstavě Jindřicha Štyrského, kterou Karel Srp připravil ve spolupráci s Lenkou Bydžovskou. „Odvolat ředitele galerie jen proto, že někdo má pocit, že na reklamě kolem soch v centru města by se dalo vydělat víc než předpokládaných 15 milionů korun, které galerie získá ve formě jejich rekonstrukce, je absurdní. I kdyby to nakrásně byla pravda, má smysl o tom debatovat, když město samo na jejich restaurování dává sotva několik set tisíc korun ročně?“ komentuje oficiálně udávaný důvod Srpova odvolání Slavíček.

Radní pro kulturu Milan Richter, který Srpovo odvolání inicioval, měl do 22. května vypracovat návrh na vypsání výběrového řízení na místo ředitele GHMP. Měsíc po tomto datu nebyl tento návrh ještě hotov a vedoucí Richterova sekretariátu Ivan Vinš nebyl schopen sdělit, kdy bude připraven. „Datum vám nepovím. Musí se to připravit pořádně a tomu musí předcházet prověrka fungování galerie. V galerii teď probíhají různé audity, které mají zjistit, jaký je vlastně stav,“ vysvětluje Vinš.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné