Všimli si nás

Jan Skřivánek editorial březen 2014

Historici umění jsou oblíbeným příkladem politiků, když se snaží říct, že některé činnosti a profese jsou postradatelnější než jiné: „Hodně mladých lidí už nevidí v řemesle a kvalifikovaných továrních profesích perspektivní kariéru. Ale mohu vás ubezpečit, že by měli mnohem větší šanci uplatnit se než s titulem z dějin umění,“ prohlásil v lednu při návštěvě továrny GE ve Wisconsinu americký prezident Barack Obama.

„Nic proti dějinám uměním. Mám rád dějiny umění a nerad bych hned dostal hromadu emailů. Jen se snažím říct, že člověk může mít zajímavou práci a dobře si vydělat i bez čtyřletého vysokoškolského vzdělání, pokud získáte potřebný trénink a kvalifikaci,“ dodal Obama.

Zástupci humanitních oborů si to nicméně nenechali líbit. Asociace sdružující katedry vyučující vizuální umění zareagovala prohlášením, že „absolventi humanitních oboru zastávají vedoucí posty v korporacích, průmyslu, mezinárodních vztazích, státní zprávě a mnoha dalších oborech, kde jejich schopnosti a kreativní myšlení hrají kritickou roli“. Tématu se ve svém pravidelném pořadu na CNN koncem února věnoval i vlivný komentátor Fareed Zakaria, který si do studia pozval uměleckého kritika časopisu The New Yorker Adama Gopnika. Ten důležitost humanitních studií shrnul do lakonického konstatování, že je potřebu- jeme, protože jsme lidé a o čem jiném bychom spolu navzájem hovořili, kdybychom neměli kulturu.

Pointa celého příběhu je ale jiná. Na emailem zaslané ohrazení Ann Collins Johns, která přednáší dějiny umění na Texaské univerzitě v Austinu, americký prezident zareagoval osobně psaným dopisem, ve kterém se za své zkratkovité výroky omluvil: „Snažil jsme se komentovat situaci na trhu práce, nikoliv důležitost dějin umění. Shodou okolností byly dějiny umění na střední škole jedním z mých nejoblíbenějších předmětů a pomohly mi v životě zprostředkovat mnoho radosti, kterou bych jinak nepoznal. Vyřiďte prosím mou omluvu celé vaší katedře. Upřímně, Barack Obama.“

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné