Wannieck Gallery balí sbírky

Jan Skřivánek zprávy duben 2013

Brno – Wannieck Gallery je od Velikonoc uzavřená a galerie se připravuje na vystěhování. Společnost Jižní centrum Brno, která je vlastníkem objektu, v němž galerie sídlí, koncem března nepřistoupila na návrh provozovatele Wannieck Gallery, společnosti Mediagate, na uzavření nové nájemní smlouvy, pouze nabídla prodloužení výpovědní lhůty do konce listopadu. To galerie odmítla.

Jižní centrum, které je akciovou společností plně vlastněnou městem, vypovědělo galerii původní nájemní smlouvu, která měla platit až do roku 2020, kvůli zpoždění úhrady nájemného koncem února. I když byla dlužná částka do druhého dne uhrazena, Jižní centrum odmítlo vzít výpověď zpět. Společnost Mediagate následně požádala o uzavření nové nájemní smlouvy, ve které navrhovala složení kauce, jež by pro Jižní centrum fungovala jako pojistka, kdyby snad došlo k opětovným problémům s úhradou nájemného.

Protinávrh Jižního centra zněl, že galerie může prostory bývalé strojírny v sousedství nákupního centra Vaňkovka, využívat do konce září, další dva měsíce by pak měla na vyklizení prostor. Celé nájemné by galerie musela uhradit dopředu, což by znamenalo jednorázovou platbu více než milion korun. „Kdybych měl alespoň padesátiprocentní jistotu, že galerie v prostorách zůstane, tak nemám problém zaplatit dopředu. Ale dodatek počítá s tím, že pak skončíme,“ vysvětlil v Brněnském deníku majitel společnosti Mediagate Miroslav Lekeš, proč na tento návrh odmítl přistoupit.

Lekeš chce Jižní centrum oslovit ještě s novým návrhem nájemní smlouvy, současně však počítá s tím, že se galerie bude muset vystěhovat. O tom, že by sbírku vystavil jinde – nabídek volných objektů dostal z celé republiky několik – neuvažuje. Galerie je podle něj bytostně svázána s industriálním prostorem bývalé strojírny Ferdinanda Wanniecka, ve které sídlí od roku 2006. Pokud by na další pronájem objektu bylo vypsáno výběrové řízení, rád by se do něj znovu přihlásil. / js

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné