Wannieck Gallery v ohrožení

zpráva tisková web

Dne 18. 2. 2013 brněnská společnost Jižní centrum a. s. vypověděla nájemní vztah provozovateli galerie současného umění WANNIECK GALLERY. Tento krok znamená likvidaci významné respektované brněnské galerie, která funguje od roku 2006, a která svou činností prezentovala české a zahraniční  výtvarné umění na vysoké úrovni.

1765.jpg

 

Tento nepochopitelný krok, byl zdůvodněn opožděným placením nájemného, které nebylo nikdy osobně projednáno. Wannieck Gallery, jako neziskový kulturní projekt, platila nájem bezmála 150.000 Kč měsíčně. Druhý den po výpovědi byl dluh galerie kompletně vyrovnán se žádostí o zpětvzetí výpovědi. Představenstvo společnosti Jižní centrum a.s., jehož jediným akcionářem je město Brno, na svém zasedání, které proběhlo 21.2.2013 tuto žádost odmítlo.

„Úplně přesně nechápu záměry města Brna, když na jedné straně deklaruje podporu kultury, a na druhou stranu neváhá potopit unikátní galerii, která město nic nestojí a naopak přispívá do rozpočtu městské společnosti,“ uvedl k současné situaci kurátor a umělecký ředitel Wannieck Gallery Richard Adam. „Za šest let působení zaplatila Wannieck Gallery společnosti Jižní centrum a.s. na nájmu více než osm miliónů korun,“ dodává Miroslav Lekeš, provozovatel galerie

Vybudovat kvalitní neziskovou galerii v takovém rozsahu jako je Wannieck Gallery, která funguje s rozpočtem nezávislým na dotacích, je ojedinělý projekt. Galerie budí trvalý zájem v České republice i v zahraničí, a svým významem výrazně překračuje katastr města Brna. Bohužel nyní veškerá snaha mnoha nadšenců a filantropů rozhodnutím managementu městem vlastněné společnosti přichází vniveč. Lze jen spekulovat, jaké jsou další plány s unikátním prostorem Strojírny bývalé továrny Vaňkovka.

Výpověď navíc přichází v době, kdy iniciátor, hlavní kurátor, sběratel a srdce galerie Richard Adam slaví dne 22.2.2013 své 60. narozeniny.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné