Zdravá kritika

Jan Skřivánek editorial březen 2012

Ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek v rozhovoru hovoří o svém zklamání z toho, že se mu za celých pět let nepodařilo přesvědčit brněnský magistrát, že Dům umění není pro město přítěží či dokonce nepřítelem, ale že mu mimo jiné nabízí zajímavou platformu, jak komunikovat s aktivnější a kritičtěji naladěnou skupinou obyvatel. „Když jsem se to snažil vysvětlovat, stejně jsem nakonec dostal otázku nebo radu, že si musím rozmyslet, jestli jsem s městem, nebo proti městu,“ říká Koryčánek.

 

Nepochopení mezi politickými elitami a – řekněme – „zajímající se“ veřejností ohledně toho, k čemu vlastně potřebujeme kulturu, se čím dál tím víc prohlubuje. Na jedné straně je představa, že kultura rovná se zábava, potažmo způsob trávení volného času, na druhé přesvědčení, že plní důležitou kritickou funkci, která je pro život společnosti nenahraditelná. Smutnou pravdou ale je, že na vině nejsou jen politici, ale i tzv. kulturní elity. Nejen že jsme dosud nenašli způsob, jak toto téma před politiky obhájit, ale obávám se, že například ani v rámci zdejšího výtvarného provozu nepanuje shoda, že má jít o víc než jen o to udělat čas od času nějakou „hezkou výstavu“.

Proč by ostatně měl někdo brát vážně například historiky umění, když je zde považováno za přijatelné, že vedoucí katedry dějin umění Univerzity Karlovy vystupuje jako kurátor pouťové výstavy Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů na zámku Zbiroh. Tohle má být ta kultura, která je tak důležitá? Profesní solidarita je hezká věc, ale překročí-li určitou míru, mění se v destruktivní sílu. Nedostatek kritické diskuse začíná být pro zdejší kulturní a akademickou scénu stejně vážným problémem jako nedostatek peněz.

Koryčánek nastoupil do čela Domu umění zhruba ve stejné době, kdy Karolina Jirkalová a já do Art+Antiques. Otázka pětiletého bilancování je tak aktuální i pro nás. Už v minulém čísle jsme představili některé nové rubriky, od února funguje nová webová stránka, nejpodstatnější změnou ale bude obměna redakce. Naše kolegyně Kateřina Černá odešla na mateřskou a do redakce od tohoto čísla nastoupili Radek Wohlmuth a Johanka Lomová. Doufáme, že Art+Antiques vás bude nejen bavit, ale  že vám dokáže přinášet i zdravý kritický pohled.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné