Žena a pivo

Markéta Pišková zprávy září 2007

Plzeň – Pivovarské muzeum v Plzni prezentuje sbírku pivních etiket, které zobrazují ženu nebo se ženskou postavou inspirují. Jedná se o výběr zhruba 400 kusů ze sbírky, jež muzeum zakoupilo v roce 2005 z pozůstalosti MUDr. Antonína Hajšmana. Výstava nazvaná Žena jako inspirace pro pivní etikety potrvá do konce listopadu.

Nadšený sběratel Hajšman (1927–2000) sbíral pivní etikety, tácky, odznaky a další předměty spojené s pivem a nashromáždil tak více než 20 tisíc etiket z celého světa a z různých časových období. „Motiv ženy se na etiketě vyskytoval proto, aby muže inspiroval ke koupi piva s přitažlivým obalem. Jindy, zejména u tmavých a speciálních druhů piv, podtrhl vhodnost piva i jako nápoje pro ženy,“ říká kurátor výstavy, historik muzea Jiří Hána.

Vystavené etikety jsou nejrůznějších tvarů a provedení, s ilustracemi v podobě grafických symbolů a kreseb, někdy dokonce i fotografií. Dokumentují zároveň historii papírových etiket Měšťanského pivovaru v Plzni, protože ten si nechal patentovat první ochrannou známku v podobě etikety už v březnu 1896. Až do sklonku 19. století byly jediným známým způsobem označování piva líté nápisy, po druhé světové válce ale zcela vymizely.

Největší zastoupení mají v expozici etikety z českých a německých pivovarů, přičemž nejstarší z vystavených etiket je etiketa budějovického akciového pivovaru z 20. až 30. let minulého století. Unikátní je etiketa dnes už zaniklého pivovaru Michalovce na východním Slovensku, která zdobila speciální pivo Rekreant, jež se v dobách masové rekreace prodávalo na Zemplínské šíravě (na snímku).

Pivovarské muzeum v Plzni funguje od roku 1959 a představuje dějiny pivovarnictví od starověku po novověk. Provozovatelem muzea je společnost Plzeňský Prazdroj. Součástí prohlídky je také ochutnávka piva Pilsner Urquell.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné