Žertová na Špilberku

Jan Skřivánek staveniště říjen 2013

Brno – Muzeum města Brna připravilo průřezovou výstavu dílem architektky Růženy Žertové. Vedle architektonické tvorby – mezi nejznámější realizace Žertové patří obchodní domy v Pardubicích a v Ústí nad Labem z přelomu 60. a 70. let – se výstava věnuje také jejím návrhům na poli designu. „Naším cílem je tedy nejen upozornit na architektonickou kvalitu staveb vzniklých podle projektu Žertové, ale také ukázat, že její návrhy interiérů, originální svítidla i ručně vyráběné titanové šperky jsou rovnocenným a nepostradatelným komplementem její architektonické tvorby,“ vysvětluje spoluautor výstavy Petr Klíma.

Růžena Žertová, která loni oslavila 80. narozeniny, od dob studí žije v Brně. Samostatný oddíl výstavy je ostatně věnován jejímu vlastnímu domu v Brně-Žabovřeskách z počátku 80. let, který nezapře inspiraci skandinávskou architekturou. Po studiích v ateliéru Bedřicha Rozehnala na VUT  v první polovině 50. let získala Růžena Žertová místo v brněnském projekčním ústavu Ministerstva obchodu a potravinářského průmyslu. Tuto etapu její tvorby, které je věnovaná první část výstavy, již před časem zpracovala výstava a kniha Kotvy Máje: České obchodní domy 1965–1975.

V době vrcholící normalizace odešla ze Státního projektového ústavu obchodu a věnovala se návrhům interiéru a uměleckému řemeslu. Živila se výrobou limitované série hliníkových svítidel, která prodávala prostřednictvím obchodu Svazu výtvarných umělců Dílo. Po roce 1989 si otevřela vlastní architektonický ateliér a realizovala řadu rodinných domů. Výstavu je možné na brněnském Špilberku navštívit do 20. října, o den dříve se uskuteční poslední ze série komentovaných prohlídek.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné