Zrnící obrazovka v katedrále

Jan Skřivánek staveniště listopad 2007

Výzdobu gotické katedrály v Kolíně nad Rýnem koncem srpna doplnilo okno od pětasedmdesátiletého Gerharda Richtera, patrně nejslavnějšího německého umělce současnosti. Bezmála 19 metrů vysoké okno uzavírající jižní transept katedrály Richter pojednal jako abstraktní pestrobarevnou mozaiku, poskládanou z více jak 11 tisíc čtverců 72 různých barev. Vyšel přitom ze svého třicet let starého díla 4096 barev – minimalistické kompozice inspirované barevnými vzorníky.

K realizaci Richterova návrhu došlo i přes nesouhlas kolínského arcibiskupa Joachima kardinála Meisnera, který prosazoval, aby se na okně objevily podobizny dvou novodobých světců – Maximiliana Kolbeho a Edith Steinové, polského františkánského kněze a německé karmelitánské řádové sestry, kteří byli zavražděni nacisty. O Richterově okně kardinál Meisner prohlásil, že patří do mešity či modlitebny jiné než katolické církve. „Když už máme mít nové okno, mělo by vyjadřovat naši víru, ne jen tak nějakou víru,“ řekl. Kolínský starosta Fritz Schramm si nicméně při slavnostním odhalení pochvaloval, že okno představuje obohacení nejen pro katedrálu, ale i pro město.

Na fotografiích okno vypadá možná lépe než v reálu, neboť je lze vnímat jako jediný celek. V katedrále však ve své monumentalitě působí dosti rozpačitě, jako pouhá pestrobarevná dekorace. Nebýt toho, že jde o „Richterfenster“ – okno od Gerharda Richtera –, nikomu by patrně nestálo za valnou pozornost.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné